Jímky a nádrže

Nádoby jsou vyrobeny z polypropylénových desek o síle 5-80 mm a jsou koncipovány jako nenosná vodotěsná vložka betonových nádrží a vnitřní šalování těchto nádrží.

Stavební zabudování jímky

Terén pod jímkou je nutné srovnat a vytvořit spodní betonovou desku min 8 cm silnou. Kolem plastové jímky je nutné vytvořit vanu z betonu C16/20 2b (B20) o tloušťce 25 cm. Jako armatura bude do betonu použita ocel 10 505 (R), nebo 10 216 (E), kterou je nutno propojit s vnějším plastovým límcem jímky. Nádoby jsou dodávány s horním víkem, které má však funkci pouze uzavírací a není konstruováno na nesení nadložní zeminy, pocházení případně pojezd. Překrytí horního víka si nechá navrhnout a staticky spočítat zákazník podle požadovaného zatížení tohoto stropu jímky. Překrytí musí být dimenzováno min. na zatížení 2,5kN/m2. Rovněž v místech se spodní vodou určí statik způsob osazení a síly betonu s armovací sítí.

Zakrytí jímky

Strop je řešen jako pachotěsný. Jímky jiných rozměrů a jiného provedení případně bez horního víka lze vyrobit na zvláštní přání zákazníka. V případě, kdy odběratel řeší vstupní otvor jímky , je nutné respektovat normu na rozměr vstupního otvoru. Pro jímky do 6m3 je tento o rozměrech 40x40 cm a při objemu nad 6m3 60x60 cm. Poklop na vstupní otvor vvstupní pojezdové dráze musí splňovat ČSN EN 124.

Obetonování

Obetonování se provádí po rozepření plastové jímky, nebo za současného napouštění vody do nádrže a to tak, že úroveň hladiny vody je vždy o 10 cm výše než úroveň vnějšího betonu. Před obetonováním se do otvorů ve vnějších výztužích plastové nádrže upevní armovací drát pro zajištění vzájemného spojení skeletu a betonu. Beton se použije polosuchý a ukládá se opatrně bez rázů a pěchování. Obetonování se provádí po vrstvách cca 75 cm denně. Každá další vrstva se ukládá po zatuhnutí té předcházející. V místech, kde hrozí nebezpečí spodní vody, musí statik či projektant určit způsob eliminování tohoto nebezpečí

Vstupní potrubí

Pro jímky do objemu 6m3 je průměr vtoku 100 mm a pro jímky nad 6m3 je průměr vtoku 150 mm. Součástí projektové dokumentace pro usazení jímky do terénu musí být vyřešené odvětrání prostoru nad hladinou v jímce. Odvětrání je možné přímo z jímky nad hladinou, nebo přívodním potrubím. Hladina tekutin v jímce v provozním stavu může být maximálně 30 cm pod horní hranou nádrže.

Instalace

Nádrž se umisťuje v souladu s ČSN 75 6081 mimo budovu do určeného výkopu na základovou betonovou desku o tloušťce 100 až 150 mm (dle velikostí žumpy). Těsně před usazením se doporučuje rozprostřít na základovou desku vrstvu cementové mazaniny. Výsledné usazení žumpy musí být vodorovné. Po usazení nádrže a dostatečném zatvrdnutí podkladního betonu a mazaniny se nádrž postupně souběžně napouští vodou a obsypává zeminou s mírným ručním hutněním, nebo se obetonovává (dle projektového řešení). Při obsypu (obetonování) musí být hladina vody v nádrži vždy o cca 40 cm výše než úroveň obsypu (obetonování z důvodu vzájemné eliminace vnějšího a vnitřního tlaku). Standardní provedení nádrží není určeno do míst s  výskytem zvýšené ustálené hladiny podzemní vody. V případě zvýšené hladiny podzemní vody (nad úrovní základové desky) je nádrž dodávána s obvodovým límcem a instalována s částečným obetonováním nad úroveň límce se zajištěním proti vztlaku vody. Požadavek na úpravu nádrže pro instalaci pod úrovní hladiny podzemní vody je nutno předem zadat v objednávce. Hloubka uložení nádrže vyplývá ze zahloubení přívodní kanalizace odpadních vod.
   
Konkrétní stavební řešení umístění a způsobu instalace žumpy řeší příslušná projektová dokumentace ve vztahu ke konkrétním podmínkám použití žumpy. Instalaci žumpy by měla provádět odborně způsobilá firma.

Technické údaje

Konstrukční řešení tělesa žump vychází z  podrobných statických výpočtů.

Dále se konstrukce, umístění, použití a provozování žump řídí ČSN 75 6081 a dotčenými legislativními předpisy.
Výběr navrženého typu žumpy a její velikost pro použití v  občanské zástavbě se řídí základním výpočtem dle ČSN 75 6081 ze vztahu:

V = n . q . t  [m3]

kde
V - potřebný objem akumulačního prostoru žumpy v m3
n - počet napojených obyvatel
q - specifická průměrná denní spotřeba vody v m3/osobu, den (0,08 až 0,15 m3 - viz. ČSN 75 6081)
t - časový internval vyprazdňování žumpy ve dnech

Pro jiná použití stanoví potřebnou velikost žumpy projektant.
Ostatní údaje - viz obrazová příloha.

Obsluha a údržba

Žumpa má být vyprázdněna při dosažení maximální hladiny, tj. 300 mm pod úrovní zakrytí. Vyprázdnění je prováděno vyčerpáním obsahu autocisternou. Zařízení nevyžaduje mimo vyprázdnění jeho obsahu žádnou obsluhu a údržbu.

Objednávání

V objednávce je nutno uvést typ žumpy dle nabídky typových řad nebo požadavek na nestandardní provedení, údaje o  umístění, vstupním hrdle, charakteru akumulovaných vod, dále požadavek na větrací potrubí a vybavení nádrže proti vztlaku vody.

Příklad objednávky

Žumpa typ BJ 4 (užitečný objem 4 m3), umístění v travnaté ploše zahrady, vstupní hrdlo DN 150, HN=300 mm, akumulace splaškových vod, bez větracího potrubí, zajištění nádrže proti vztlaku podzemní vody.

Dodací podmínky

Žumpy se mohou dopravovat běžnými prostředky se zabezpečením proti posunu a poškození. Na zvláštní požadavek objednatele zajistí výrobce dopravu na místo určení, dále projekt a komplexní instalaci žumpy včetně stavebních prací.
Dodací lhůta je 3 týdny od obdržení závazné objednávky, nebo dle dohody.

Záruka a servis

Záruční doba plastového tělesa žumpy je 24 měsíců od převzetí zákazníkem za podmínky správné instalace. Opravy výrobku v záruční i pozáruční době zajišťuje výrobce.

Dokumentace jakosti

Protokol o zkoušce těsnosti dle ČSN 75 0905.
Prohlášení výrobce o shodě dle Zák. č. 22/1997 Sb.

HN=max. 300 mm, v případě nutnosti větší hloubky přítokového potrubí je nutno typovou nádrž individuálně upravit.